Lääke

KEVENIX 5 mg tabl, suussa hajoava 10 fol

7,15


Ei korvattava
Lyhyt tuotekuvaus:

Kevenix on väsyttämätön antihistamiini, jonka vaikuttava aine on desloratadiini. Se auttaa hillitsemään allergisia reaktioita (yliherkkyysreaktioita) ja niiden oireita aikuisilla ja vähintään 12-vuotiailla nuorilla.

Käyttötarkoitus:

Kevenix lievittää yliherkkyysnuhan (allergian, esim. heinänuhan tai pölypunkkiallergian aiheuttama nenän limakalvon tulehdus) oireita. Näitä oireita ovat esim. aivastelu, nenän vuotaminen tai kutina, kitalaen kutina sekä silmien kutina, vuotaminen ja punoitus. Kevenixia käytetään myös lievittämään nokkosihottuman oireita kuten kutinaa ja paukamia.

Annostelu:

  • Aikuiset ja vähintään 12-vuotiaat nuoret: Suositeltu annos on yksi tabletti kerran vuorokaudessa aterian yhteydessä tai ilman ateriaa
  • Ei alle 12-vuotiaille lapsille
  • Kevenix suussa hajoavan tabletin kanssa ei tarvitse ottaa vettä tai muita nesteitä
  • Katso tarkemmat suussa hajoavan tabletin käyttöohjeet pakkausselosteesta

Huomioitavaa:

  • Jos oireet eivät helpotu viiden päivän kuluessa lääkityksen aloittamisesta, ota yhteys lääkäriin
  • Jos sinulla on muita sairauksia tai yliherkkyyksiä tai jos käytät muita lääkkeitä, varmista lääkkeen sopivuus pakkausselosteesta, apteekista tai lääkäriltäsi

Yleiset Haittavaikutukset:

  • Väsymys, suun kuivuminen, päänsärky
  • Katso tarkemmat tiedot mahdollisista haittavaikutuksista pakkausselosteesta

Raskaus ja Imetys:

  • Kevenix-valmisteen ottaminen ei ole suositeltavaa, jos olet raskaana tai imetät
  • Kysy lääkäriltä neuvoa ennen tämän lääkkeen käyttöä, jos olet raskaana tai imetät

Säilytys:

Säilytä alkuperäispakkauksessa. Herkkä kosteudelle.

Linkki pakkausselosteeseen:

Tutustu täältä tuotteen pakkausselosteeseen ja lue ohjeet huolellisesti ennen käyttöä

Tuotteen lisätiedot


Vaihtokelpoinen tuote

Nimi Pakkauskoko Hinta Viitehinta Korvattavuus Korvattu hinta
DASSELTA 5 mg tabletti, kalvopäällysteinen 1 x 10 fol
(Reseptilääke)
1 x 10 fol 2,19 2,69 € Korvattava
Peruskorvaus 40 %
2,75 €
DESLORATADINE SANDOZ 5 mg tabl, kalvopääll 10 fol 1 x 10 fol 7,90 Ei korvattava
FLYNISE 5 mg tabl, kalvopääll 10 fol 1 x 10 fol 7,35 Ei korvattava
DESLOX 5 mg tabl, kalvopääll 10 fol 1 x 10 fol 7,84 Ei korvattava

Selaa tätä tuoteryhmää: Antihistamiinit
© 2021 Suomen Apteekkariliitto