Lääke

DICLOFENAC RATIOPHARM 23,2 mg/g geeli 50 g

15,14


Ei korvattava
Lyhyt tuotekuvaus:

Diclofenac ratiopharm geelin vaikuttava aine on diklofenaakki ja sitä käytetään kivun paikalliseen hoitoon lyhytaikaisesti aikuisilla ja vähintään 14 vuotta täyttäneillä nuorilla. Pitkäaikaiseen käyttöön vain lääkärin ohjeen mukaan.

Käyttötarkoitus:

Kivun paikallinen, oireenmukainen hoito akuuteissa nyrjähdyksissä, venähdyksissä tai tylpissä ruhjevammoissa.

Annostelu:

  • Aikuiset ja vähintään 14 vuotta täyttäneet nuoret: geeliä levitetään kaksi kertaa päivässä (aamuin illoin) hoidettavalle alueelle.
  • Geeliä saa levittää ainoastaan terveelle, ehjälle ja vahingoittumattomalle ihoalueelle
  • Enimmäisvuorokausiannos on 8 g geeliä
  • Ei alle 14 vuotiaille lapsille ja nuorille
  • Katso tarkemmat annosteluohjeet pakkausselosteesta

Huomioitavaa:

  • Geelillä käsitellyn ihoalueen voi peittää hengittävällä siteellä, kun geeli on kuivunut ensin muutaman minuutin ajan.
  • Aluetta ei saa peittää ilmatiiviillä ns. okkluusiosidoksella
  • Suoraa auringonvaloa ja solariumia vältettävä hoidon aikana
  • Jos sinulla on muita sairauksia tai yliherkkyyksiä tai jos käytät muita lääkkeitä, varmista lääkkeen sopivuus pakkausselosteesta, apteekista tai lääkäriltäsi

Yleiset Haittavaikutukset:

  • Ihottuma, kutina, ihon punoitus, dermatiitti (ihotulehdus)
  • Katso tarkemmat tiedot mahdollisista haittavaikutuksista pakkausselosteesta

Raskaus ja Imetys:

  • Kysy lääkäriltäsi neuvoa ennen tämän lääkkeen käyttöä, jos olet raskaana tai imetät
  • Älä käytä tätä lääkettä viimeisen raskauskolmanneksen aikana
  • Imetyksen aikana lääkettä saa käyttää vain lääkärin ohjeen mukaan. Geeliä ei saa käyttää rintojen alueella, laajoilla alueilla tai pidemmän aikaa.
  • Katso tarkemmat ohjeet raskauden tai imetyksen aikaisesta käytöstä pakkausselosteesta.

Säilytys:

  • Säilytä alkuperäisputkessa
  • Herkkä valolle

Linkki pakkausselosteeseen:

Tutustu täältä tuotteen pakkausselosteeseen ja lue ohjeet huolellisesti ennen käyttöä

Tuotteen lisätiedot


Vaihtokelpoinen tuote

Nimi Pakkauskoko Hinta Viitehinta Korvattavuus Korvattu hinta
VOLTAREN FORTE 23,2 mg/g geeli 50 g 1 x 50 g 18,90 Ei korvattava
VOLTAREN FORTE 23,2 mg/g geeli 50 g 1 x 50 g 14,54 Ei korvattava
VOLTAREN FORTE 23,2 mg/g geeli 50 g 1 x 50 g 14,54 Ei korvattava

Selaa tätä tuoteryhmää: Kivun paikallishoito
© 2022 Suomen Apteekkariliitto