Lääke

LEVOCETIRIZIN RATIOPHARM 5 mg tabl, kalvopääll 100 fol

20,82


Ei korvattava
Lyhyt tuotekuvaus:

Levocetirizin ratiopharm on allergialääke eli antihistamiini, jonka vaikuttava aine on levosetiritsiini. 

Käyttötarkoitus:

Levocetirizin ratiopharm on allergialääke eli antihistamiini, jonka vaikuttava aine on levosetiritsiini. Sitä käytetään allergisen nuhan (nenän ja silmien limakalvojen allerginen tulehdus) ja usein esiintyvän nokkosihottuman (krooninen idiopaattinen urtikaria) hoitoon. Ei alle 6-vuotiaille lapsille. Pitkäaikaiseen käyttöön vain lääkärin määräyksestä.

Annostelu:

  • Aikuisille ja vähintään 6-vuotiaille lapsille yksi tabletti vuorokaudessa
  • Jos oireet eivät lievity viiden (5) päivän kuluessa lääkityksen aloittamisesta, ota yhteyttä lääkäriin

Huomioitavaa:

  • Yli 10 tabletin pakkauskoot on tarkoitettu lääkärin aiemmin toteamien allergisten oireiden hoitoon
  • Varovaisuus on tarpeen, jos Levocetirizin ratiopharmia käytetään samanaikaisesti alkoholin kanssa.
  • Jos sinulla on muita sairauksia tai yliherkkyyksiä tai jos käytät muita lääkkeitä, varmista lääkkeen sopivuus pakkausselosteesta, apteekista tai lääkäriltäsi
  • Ei alle 6-vuotiaille lapsille.
  • Pitkäaikaiseen käyttöön vain lääkärin määräyksestä.

Yleiset Haittavaikutukset:

  • Suun kuivuminen, päänsärky, väsymys, uneliaisuus/tokkuraisuus
  • Katso tarkemmat tiedot mahdollisista haittavaikutuksista pakkausselosteesta

Raskaus ja Imetys:

Jos olet raskaana tai imetät, kysy lääkäriltä tai apteekista neuvoa ennen tämän lääkkeen käyttöä

Linkki pakkausselosteeseen:

Tutustu täältä tuotteen pakkausselosteeseen ja lue ohjeet huolellisesti ennen käyttöä

Tuotteen lisätiedot


Vaihtokelpoinen tuote

Nimi Pakkauskoko Hinta Viitehinta Korvattavuus Korvattu hinta
LEVAZYR 5 mg tabletti, kalvopäällysteinen 1 x 100 fol
(Reseptilääke)
1 x 100 fol 14,67 14,67 € Korvattava
Peruskorvaus 40 %
10,24 €
LEVOCETIRIZIN RATIOPHARM 5 mg tabletti, kalvopäällysteinen 1 x 100 fol
(Reseptilääke)
1 x 100 fol 14,67 14,67 € Korvattava
Peruskorvaus 40 %
10,24 €
LEVOCETIRIZIN STADA 5 mg tabletti, kalvopäällysteinen 1 x 100 fol
(Reseptilääke)
1 x 100 fol 14,67 14,67 € Korvattava
Peruskorvaus 40 %
10,24 €
NOCEDAN 5 mg tabletti, kalvopäällysteinen 1 x 100 fol
(Reseptilääke)
1 x 100 fol 14,67 14,67 € Korvattava
Peruskorvaus 40 %
10,24 €
XYZAL 5 mg tabletti, kalvopäällysteinen 1 x 100 fol
(Reseptilääke)
1 x 100 fol 23,76 14,67 € Korvattava
Peruskorvaus 40 %
15,69 €
LEVOCETIRIZIN RATIOPHARM 5 mg tabletti, kalvopäällysteinen 1 x 100 fol
(Reseptilääke)
1 x 100 fol 14,66 14,67 € Korvattava
10,23 €

Selaa tätä tuoteryhmää: Antihistamiinit
© 2022 Suomen Apteekkariliitto