Lääke

PAMOL tabletti 1000 mg 15 fol

5,89
>> Tilaa uutiskirje - Saat 20% alennuksen (etu ei koske lääkkeitä)


Ei korvattava

Pamol 1000 mg -tablettien vaikuttava aine parasetamoli on kipulääke, joka alentaa myös kuumetta. Pamol 1000 mg on tarkoitettu mm. päänsäryn ja flunssaan tai influenssaan liittyvien kipujen hoitoon. Lapsille ja pitkäaikaiseen käyttöön vain lääkärin ohjeen mukaan.

Annostelu

Tavanomainen annos aikuisille on 1/2–1 tablettia 4–6 tunnin välein tarvittaessa 1-3 kertaa vuorokaudessa.
Enimmäisannos on 4 tablettia vuorokaudessa.( 4000 mg parasetamolia vuorokaudessa).

Käyttötarkoitus

Pamol 1000 mg -tablettien vaikuttava aine on parasetamoli, joka kuuluu kipu- ja kuumelääkkeiden ryhmään. Pamol 1000 mg on tarkoitettu mm. nivelrikon, hammas- tai päänsäryn ja kuukautiskipujen hoitoon sekä ylähengitystieinfektioihin ja influenssaan liittyvien särky- ja kuumetilojen hoitoon. Parasetamoli ei ärsytä ruoansulatuskanavaa ohjeen mukaisessa käytössä.Lapsille ja pitkäaikaiseen käyttöön vain lääkärin ohjeen mukaan.

Yleiset haittavaikutukset

Valmisteella ei ole mainittu yleisiä haittavaikutuksia.
Lisää haittavaikutuksia pakkausselosteessa.

Raskaus ja imetys

Raskaana oleva tai imettävä äiti voi käyttää parasetamolia.
Parasetamolin ei ole todettu aiheuttavan riskiä sikiölle tai imeväiselle.
Katso yleisohjeet raskauden ja imetyksen aikaisesta lääkkeenkäytöstä pakkausselosteesta.

Huomioitavaa

Älä käytä Pamol-tabletteja samanaikaisesti alkoholin kanssa.
Älä koskaan ota suositeltua enempää Pamol 1000 mg -valmistetta tai useampaa parasetamolivalmistetta yhtä aikaa.
Suurempi annos ei lisää kivun lievitystä vaan voi sen sijaan aiheuttaa vakavan maksavaurion.
Jos sinulla on muita sairauksia tai yliherkkyyksiä tai jos käytät muita lääkkeitä, varmista lääkkeen sopivuus pakkausselosteesta, apteekista tai lääkäriltäsi.

Linkki pakkausselosteeseen

Tutustu täältä tuotteen pakkausselosteeseen ja lue ohjeet huolellisesti ennen käyttöä

Link till bipacksedel

Tryck här för att läsa bipacksedeln och läs instruktionerna noggrant före användning

Tuotteen lisätiedot

Pakkausseloste Linkki pakkausselosteeseen: pakkausseloste

Vaihtokelpoinen tuote

Nimi Pakkauskoko Hinta Viitehinta Korvattavuus Korvattu hinta
PARAMAX FORTE tabletti 1000 mg 15 fol 1 x 15.0000 fol 6,00 0,00 € Ei korvattava
PANADOL FORTE tabletti, kalvopäällysteinen 1000 mg 15 fol 1 x 15.0000 fol 8,70 0,00 € Ei korvattava
PARA-TABS tabletti, kalvopäällysteinen 1000 mg 15 kpl 1 x 15.0000 kpl 7,18 0,00 € Ei korvattava

Selaa myös nämä tuoteryhmät: Parasetamoli, Pamol
© 2024 Suomen Apteekkariliitto