Reseptilääke

ISMOX DEPOT 40 mg depottabletti 1 x 100 fol


Saatavilla arviolta (pvm/viikko&vuosi): 01.12.2025

33,36

Vain kirjautuneet asiakkaat voivat tilata tämän tuotteen. Ole hyvä ja kirjaudu sisään tai rekisteröidy käyttäjäksi. Käytettävissä olevat toimitustavat: Postipaketti, Postin kotiinkuljetus, Kotiinkuljetus Järvenpään alueella, Postnord noutopisteet, Nouto - Järvenpään Lähiapteekilta, Noutolokero - LIDL Järvenpää Terhola
Reseptilääke
Lääke on korvattava
Alempi erityiskorvaus 65 % Peruskorvaus 40 %

Valitettavasti nämä tuotteet eivät ole myynnissä Verkkoapteekissa.

Vaikuttava aine

isosorbidimononitraatti

Käyttötarkoitus

Sydänlihaksen hapenpuutteesta johtuvan puristavan rintakivun eli angina pectoris -kivun ehkäisy. Tätä lääkettä ei ole tarkoitus käyttää jo alkaneen kohtauksen lievittämiseen, vaan siihen tarvitaan lyhytvaikutteisia nitrolääkkeitä. Lääkettä käytetään myös sydämen vajaatoiminnan hoitoon.

Annostus

Lääkärin ohjeen mukaan.

Lääkkeen ottaminen

Tabletit niellään kokonaisina vesilasillisen kera. Niitä ei saa pureskella rikki eikä niiden anneta liueta suussa, kuten tehdään käytettäessä lyhytvaikutteisia nitroja kipuoireiden hoitoon. Depottabletti vapauttaa lääkeainetta pitkän ajan kuluessa.

Alkoholin käytössä on noudatettava varovaisuutta, sillä alkoholi saattaa voimistaa lääkkeen vaikutusta ja aiheuttaa liiallisen verenpaineen laskun. Sildenafiilia, tadalafiilia, vardenafiilia tai muita samankaltaisesti vaikuttavia erektiohäiriölääkkeitä ei saa käyttää säännöllisen nitraattilääkityksen yhteydessä.

Lääkkeen käyttöä ei saa keskeyttää äkillisesti eikä omin päin.

Vaikutustapa

Isosorbidi-5-mononitraatti kuuluu nitraatteihin. Se laajentaa verisuonia ja keventää siten sydämen kuormaa. Se myös avartaa sepelvaltimoita eli sydänlihakselle happirikasta verta kuljettavia suonia, jolloin lihas saa ravintoa entistä paremmin.

Haittavaikutukset

Lääkkeen yleisin haittavaikutus on varsinkin hoidon alussa esiintyvä päänsärky, joka ilmaantuu lääkkeen ottamisen jälkeen. Pitempiaikaisessa käytössä ilmiö usein häviää. Joskus saattaa esiintyä myös verenpaineen laskua, ihottumaa, huimausta, heikkouden tunnetta, pahoinvointia tai oksentelua.

Saattaa heikentää ajokykyä erityisesti hoidon alussa.

Raskaus ja imetys

Lääkäri arvioi lääkkeen käytön raskauden ja imetyksen aikana.

Säilytys

Alle 25 °C.

Ulkonäkö

Valkoinen, pyöreä, päällystetty tabletti, halkaisija 6,5–7,0 mm.

Tuotteen lisätiedot

Katso video
Reseptitieto
Reseptilääkkeitä ostettaessa hintaan lisätään 2,47 euron toimitusmaksu. Apteekin perimä hinta on tämän vuoksi suurempi kuin tuotetiedoissa näkyvä hinta. Jos valmiste on korvattava, asiakas saa korvauksen myös toimitusmaksusta.

Selaa tätä tuoteryhmää: SYDÄNLÄÄKKEINÄ KÄYTETTÄVÄT NITRAATIT
© 2026 Lääketietokeskus