Lääke

IBUXIN-CAPS kapseli, pehmeä 400 mg 30 fol

Tuotetta on varastossa

11,99
>> Tilaa uutiskirje - Saat 20% alennuksen (etu ei koske lääkkeitä)


Ei korvattava

Vaikuttava aine on ibuprofeeni. Yksi pehmeä kapseli sisältää 400mg ibuprofeenia.
Muut aineet ovat: makrogoli 600, kaliumhydroksidi, puhdistettu vesi, alluranpunainen, liivate, nestemäinen sorbitoli.

Annostelu

Aikuiset ja vähintään 40 kg painavat nuoret (vähintään 12-vuotiaat): Aloitusannos 1 kapseli (400 mg ibuprofeenia) veden kera. Tämän jälkeen tarvittaessa 1 kapseli (400 mg ibuprofeenia) kuuden tunnin välein. Älä ylitä 3 kapselia (1 200 mg ibuprofeenia) 24 tunnin jakson aikana.

Käänny lääkärin puoleen, ellei nuoren olo parane 3 päivän jälkeen tai ellei aikuisen olo parane 3 päivän jälkeen kuumeen hoidossa tai 4 päivän jälkeen kivun hoidossa, tai jos olo huononee.

Katso tarkemmat annosteluohjeet pakkausselosteesta.

Käyttötarkoitus

ibuxin-Caps on tarkoitettu aikuisille ja vähintään 40 kg painaville nuorille (vähintään 12-vuotiaille) lievän tai kohtalaisen kivun, kuten päänsäryn, kuukautiskivun tai hammassäryn, sekä tavalliseen nuhakuumeeseen liittyvän kivun ja kuumeen oireenmukaiseen hoitoon.

Pakkauskoot 10 ja 30 kapselia. Tutustu huolella pakkausselosteeseen. Itsehoitolääke.

Yleiset haittavaikutukset

Älä ota ibuxin-Caps -valmistetta
•jos olet allerginen ibuprofeenille tai tämän lääkkeen jollekin muulle aineelle
•jos olet joskus kokenut hengenahdistusta, astmaa, vuotavaa nuhaa, turvotusta tai nokkosihottumaa asetyylisalisyylihapon tai muun samankaltaisen kipulääkkeen (tulehduskipulääkkeen) käytön jälkeen
•jos sinulla on (tai on ollut vähintään 2 erillistä episodia) mahahaava, mahan tai suoliston puhkeama tai verenvuoto
•jos sinulla on ilmennyt ruoansulatuskanavan verenvuoto tai puhkeama aikaisemman tulehduskipulääkkeen käytön yhteydessä
•jos sinulla on selvittämättömiä häiriöitä verisolujen muodostumisessa
•jos sinulla on vaikea-asteinen maksan, munuaisten tai sydämen vajaatoiminta

Älä anna ibuxin-Caps-valmistetta alle 40 kg painaville nuorille tai alle 12-vuotiaille lapsille.

Katso tarkemmat tiedot mahdollisista haittavaikutuksista pakkausselosteesta.

Raskaus ja imetys

Jos olet raskaana tai imetät, epäilet olevasi raskaana tai jos suunnittelet lapsen hankkimista, kysy lääkäriltä tai apteekista neuvoa ennen tämän lääkkeen käyttöä.

Raskaus: Älä ota ibuprofeenia kolmen viimeisen raskauskuukauden aikana. Sinun ei myöskään pidä ottaa ibuprofeenia raskauden ensimmäisten 6 kuukauden aikana, ellei lääke ole ehdottoman välttämätön ja lääkäri ohjeistaa sinua ottamaan sitä.

Imetys: Tämän lääkkeen vaikuttavaa ainetta (ibuprofeenia) ja sen hajoamistuotetta erittyy rintamaitoon hyvin pieninä määrinä. Toistaiseksi ei ole todettu haitallisia seuraamuksia imeväisikäisissä lapsissa, joten imettämistä ei yleensä tarvitse lopettaa lyhytkestoisen ja annostusohjeita noudattavan lievän tai kohtalaisen kivun tai kuumeen hoidon ajaksi.

Huomioitavaa

Jos sinulla on muita sairauksia tai yliherkkyyksiä tai jos käytät muita lääkkeitä, varmista lääkkeen sopivuus pakkausselosteesta, apteekista tai lääkäriltäsi.
Alkoholin käyttöä on vältettävä ibuprofeenihoidon aikana ruoansulatuskanavaan ja keskushermostoon kohdistuvien haittavaikutusten todennäköisen lisääntymisen vuoksi.

Linkki pakkausselosteeseen

Tutustu täältä tuotteen pakkausselosteeseen ja lue ohjeet huolellisesti ennen käyttöä

Link till bipacksedel

Tryck här för att läsa bipacksedeln och läs instruktionerna noggrant före användning

Tuotteen lisätiedot

Pakkausseloste Linkki pakkausselosteeseen: pakkausseloste

Vaihtokelpoinen tuote

Nimi Pakkauskoko Hinta Viitehinta Korvattavuus Korvattu hinta
BURANA tabletti, kalvopäällysteinen 400 mg 30 kpl 1 x 30.0000 kpl 9,99 0,00 € Ei korvattava
BURANA tabletti, kalvopäällysteinen 400 mg 30 fol 1 x 30.0000 fol 9,99 0,00 € Ei korvattava
BURANA-CAPS kapseli, pehmeä 400 mg 30 fol 1 x 30.0000 fol 13,98 0,00 € Ei korvattava
IBUMAX tabletti, kalvopäällysteinen 400 mg 30 fol 1 x 30.0000 fol 3,94 0,00 € Ei korvattava
IBUMAX tabletti, kalvopäällysteinen 400 mg 30 kpl 1 x 30.0000 kpl 3,94 0,00 € Ei korvattava
IBUSAL tabletti, kalvopäällysteinen 400 mg 30 fol 1 x 30.0000 fol 7,48 0,00 € Ei korvattava
IBUTABS tabletti, kalvopäällysteinen 400 mg 30 fol 1 x 30.0000 fol 3,94 0,00 € Ei korvattava
IBUXIN tabletti, kalvopäällysteinen 400 mg 30 fol 1 x 30.0000 fol 3,94 0,00 € Ei korvattava

Selaa myös nämä tuoteryhmät: Ibuprofeeni, Ibuxin
© 2024 Suomen Apteekkariliitto