Reseptilääke

BUDESONIDE TEVA 0,25 mg/ml sumutinsuspensio 20 x 2 ml


Saatavilla arviolta (pvm/viikko&vuosi): 48/25

20,41

Vain kirjautuneet asiakkaat voivat tilata tämän tuotteen. Ole hyvä ja kirjaudu sisään tai rekisteröidy käyttäjäksi. Käytettävissä olevat toimitustavat: Postipaketti, Postin kotiinkuljetus, Kotiinkuljetus Järvenpään alueella, Postnord noutopisteet, Nouto - Järvenpään Lähiapteekilta, Noutolokero - K-Supermarket Pajala
Reseptilääke
Lääke on korvattava
Alempi erityiskorvaus: 65 % Peruskorvaus: 40 %
Viitehinta: 20,59 €
Korvattu hinta:
13,72 €
Erityiskorvaus:
Reseptin toimitusmaksu 2,46 € lisätään tuotteen hintaan.

Tämä tuote ei ole myynnissä Verkkoapteekissa.

Vaikuttava aine

budesonidi

Käyttötarkoitus

Astman hoito. Varsinaisen astmakohtauksen hoitoon tarvitaan muita lääkkeitä. Lääkettä käytetään myös vakavan kurkunpäätulehduksen hoitoon.

Annostus

Lääkärin ohjeen mukaan.

Lääkkeen ottaminen

Lääke sisäänhengitetään eli inhaloidaan hengitysteihin lääkesumuttimen avulla. Astman hoidossa budesonidia on tarkoitus käyttää säännöllisesti, usein pitkiäkin aikoja. Lääkkeen oton jälkeen suu on huuhdeltava vedellä ja vesi on syljettävä pois. Käytettäessä sumutinliuosta kasvomaskin avulla tulee kasvot pestä käytön jälkeen ihoärsytyksen vähentämiseksi.

Vaikutustapa

Budesonidi on kortikosteroidi. Se rauhoittaa astman aiheuttamaa keuhkoputkien limakalvon tulehdustilaa, jolloin niiden supistustila laukeaa ja astmaoireet estyvät tai lievittyvät.

Haittavaikutukset

Lääkkeen käytön aikana voi joskus esiintyä suun tai nielun sienitulehduksia, yskää, kurkun tai suun limakalvojen ärsytystä tai nielemisvaikeuksia.

Raskaus ja imetys

Lääkäri arvioi lääkkeen käytön raskauden aikana. Tavanomaisia annoksia käytettäessä lääkehoidon aikana voi imettää.

Säilytys

0,25 mg/ml sumutinsuspensio: Alle 25 °C, pystyasennossa. Ampulli pidettävä alkuperäispakkauksessa, valolta suojassa. Käytettävä 3 kuukauden kuluessa foliopussin ensimmäisestä avaamisesta.
0,5 mg/ml sumutinsuspensio: Ei saa jäätyä. Ampullit säilytettävä pystyasennossa valolta suojassa ja pidettävä foliopussissaan myös foliopussin avaamisen jälkeen. Avattu foliopussi säilytettävä ulkopakkauksessaan. Käytettävä 3 kuukauden kuluessa foliopussin ensimmäisestä avaamisesta.

Ulkonäkö

Valkoinen tai luonnonvalkoinen suspensio.

Tuotteen lisätiedot

Katso video
Reseptitieto
Reseptilääkkeitä ostettaessa hintaan lisätään 2,46 euron toimitusmaksu. Apteekin perimä hinta on tämän vuoksi suurempi kuin tuotetiedoissa näkyvä hinta. Jos valmiste on korvattava, asiakas saa korvauksen myös toimitusmaksusta.

Vaihtokelpoinen tuote

Reseptilääke PULMICORT 0,25 mg/ml sumutinsuspensio 20 x 2 ml

PULMICORT 0,25 mg/ml sumutinsuspensio 20 x 2 ml

Pakkauskoko
20 x 2 ml
Hinta

20,41

Viitehinta
20,59 €
Korvattavuus
Lääke on korvattava
Alempi erityiskorvaus: 65 % Peruskorvaus: 40 %
Korvattu hinta
13,72 €
Erityiskorvaus

Selaa tätä tuoteryhmää: KEUHKOPUTKIEN TULEHDUSTA VÄHENTÄVÄT ASTMALÄÄKKEET
© 2026 Lääketietokeskus